UA-57004927-1

Sınıfta Film Analizi

Marka : es yayınları

Ürün Kodu: : 9786055664510

%50
138,00TL 230,00TL
-
+

www.esyayinlari.com.tr

WhatsApp ile sipariş ver

Sınıfta Film Analizi

Derleyen: Uğur KUTAY

 

Akademik hayatımın öğrencilerle en verimli ve keyifli çalışmala­rını Sinema Göstergebilimi derslerinde yaptım. Bir filmin öykü ha­linden perdeye yansıtıldığı haline kadar yapılan çalışmaları bilmeyen 18-25 yaş arası sanat öğrencileri sinematografik üretim sürecinin çok boyutluluğunu görüp anladıkça yaşadıkları zihinsel değişimi gözle­rinde bir film  berraklığında görebiliyordum.

Önemli bir kısmı değerli hocam Prof. Dr. Oğuz Adanır'ın formüle ettiği göstergebilimsel çözümleme yöntemini uygulamalı örnekleriyle göstererek geçen bu derslerin en heyecan verici anı, öğrencilerin final çalışması için tek başlarına veya grup çalışmasıyla çözümleyecekleri filmleri seçtikleri andır.

Genellikle çok etkilendikleri filmleri seçen öğrenciler bu yapımları olabildiğince analitik bir bakış açısıyla yeniden izlerken daha önce hiç fark etmedikleri ayrıntılarla, hatta belki onları sanat eğitimi almaya yönelten sayısız unsurla karşılaşacaklarını hissettiklerini kolayca an­layabilirsiniz. Eğer çözümleme çalışmasına yeterince ciddiyetle yak­laşırlarsa bu karşılaşmaların gerçekleştiğini de görebilirsiniz.

Bu kitabın temel amacı, analitik düşünebildiği zamanlarda insan aklının ne kadar güçlü ve üretken olduğu gerçeğinden hareketle, bu keşif heyecanını yeniden ve yeniden üreterek sinema sevdalısı okur­larla paylaşmak. Benim yıllar sonra tekrar okurken aldığım hazzı alacağınız umuduyla...

 

ISBN: 978-605- 5664-51-0

Sayfa Sayısı: 190

Ölçü: 16 / 24 

Resim Galerisi