UA-57004927-1

Türkiye’de Belgesel Sinemacılar

Marka : es yayınları

Ürün Kodu: : 978 9754718164

%50
99,00TL 165,00TL
-
+

www.esyayinlari.com.tr

WhatsApp ile sipariş ver

Türkiye’de Belgesel Sinemacılar

Filiz SUSAR

 

Belgesel Film Türü” sinema tarihi süresince hiç önemini yitirmemiş, gelişen koşulların tanıklığını kendisini de geliştirerek yerine getirmiştir.

Filiz Susar toplumsal bilinç ve kültürel bellek oluşturmada Belgesel Sinema’nın öneminden hareketle ülkemizde belgesel sinema yapan, bu türün zor koşullarında, çetrefilli yollarında emek veren belgesel sinemacıların profillerini çıkartmıştır.

Belgesel film yapımı kadar önemli olan bu çalışma tarihe tanıklık eden, biriktiren, onları gelecek kuşaklara aktarmak için çabalayan belgesel filmcilerle ilgili önemli bir araştırmadır. Türk sinemasının bu tür araştırmalara ve belgelere gereksinimi vardır.

Susar; çalışmasında 102 belgesel yönetmenine mülakat formu uygulamış ancak 91 yönetmenin verilerini değerlendirebilmiştir. Belgesel sinema yönetmeni kimdir? Belgesel sinemayı nasıl tanımlamaktadır? Üretirken nasıl sorunlarla karşılaşmaktadır? Üretimlerini nasıl, nerede paylaşma olanağı bulmaktadır? Tutum ve alışkanlıkları nelerdir? sorularına 91 belgeselciden aldığı bilgilerle yanıt aramıştır.

Çalışmanın son bölümünde belgeselcilerin biyografileri bulunmaktadır.

Filiz Susar’ın bu çalışması, hem Türk Sineması’nda Belgesel Film Yönetmenleri’nin profilinin ortaya koyulması hem de belgesele değer veren bir araştırmanın bir belge olarak gelecek kuşaklara aktarılması açısından oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Esra BiryıldızISBN: 975-8716-17-4

Sayfa Sayısı: 145

Ölçü: 13,5 / 19,5

Resim Galerisi