UA-57004927-1

İtalyan Sineması

Marka : es yayınları

Ürün Kodu: : 0241575300625

%50
99,00TL 165,00TL
-
+

www.esyayinlari.com.tr

WhatsApp ile sipariş ver

İtalyan Sineması

Âlâ SİVAS


Elinizdeki eser; “Roma’nın Fethi” ile başlayan ilk gösterimlerden itibaren İtalyan Sinemasını kültürel ve endüstriyel açılardan etraflıca incelemekte. Bunalım Yılları, Sesli Sinemadan Yeni Gerçekçiliğe Geçiş, Yeni İtalyan Sineması, Yeni Yeni Gerçekçilik, İtalya’da Televizyonun Sinema Sektörüne Etkileri gibi İtalyan sinemasının tümünü kapsayan konuları irdeleyen kitap; yönetmenlerin biyografi ve filmografilerini ayrıntılı olarak verip; İtalya’nın siyasal yapısının, özellikle faşizmin ve Hıristiyan Demokratların İtalya’da sinemayı ne ölçüde etkilediğini de gözler önüne seriyor. Eser, ülkemizde gerek sinema okuyucuları için,  gerekse sinema öğrencileri için, konusunda önemli bir boşluğu doldurmakta. 

…sizlere paradoksal, aldatıcı, küstah, kışkırtıcı görünse de, sinemamız için izlenmesi gereken tek yol filmler yapmak, daha iyi filmler yapmak, daha akıllı, daha iyi yapılmış, daha güzel filmler yapmaktır. Ya da bugünden tezi yok, istifamızı vermeliyiz. Ve sinemanın yüzyılı simgeleyen diğer pek çok yaratıyla birlikte arşive kaldırılması gerektiğini düşünmeliyiz. Böylece, nasıl 19. yüzyılın opera yüzyılı olduğu söyleniyorsa, yakında 20. yüzyıl da sinema yüzyılı olarak anılacaktır.

 (Federico Fellini)

İtalya’da sinema, her zaman yaşamın evrimine eşlik etti, bu evrimi vurguladı, sergiledi ve zaman zaman da bunun önüne geçti. Sinema sanatsal zanaati soluğunu gerçeğin sürekli yer ve biçim değiştiren zemininden aldığı için İtalyan toplumu tarafından çizilen yolu iyi ya da kötü izlemek durumunda kaldı….

(Ettore Scola)ISBN: 97587161606

Sayfa Sayısı: 156

Ölçü: 13,5 / 19,5

Resim Galerisi